Leader wanted

Autor: Matúš Levrinc | 9.8.2011 o 22:31 | (upravené 17.8.2011 o 22:10) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  188x

Nesprávna regulácia, realitná kríza, hypotekárna kríza, kríza derivátov na trhoch, svetová banková kríza, vládne intervencie, stabilizácia, slabší rast, prehlbovanie suverénnych dlhov, rast rizikových prirážok, znižovanie ratingov, príliš vysoké prirážky, neschopnosť požičiavať si, hrozba krachu štátu v rodiacej sa menovej únii, opäť bail-out, vytvorenie dotačného mechanizmu, poskytnutie záruk, čiastočný bankrot, ďalšie špekulácie, zlé ukazovatele, neistota na trhoch, zníženie najvyššieho ratingu po 70 rokoch, panika na trhoch, historické prepady kľúčových indexov od Tokia po New York, ECB skupuje dlhopisy krajiny s tretím najväčším dlhovým trhom na svete, vyparenie sa 2,5 bilióna USD z trhov, indexy najväčších ekonomík začínajú padať pomalšie...

Čo bude nasledovať? Eurobondy, federálne ministerstvo financií, federálna vláda a dokončenie "projektu najúspešnejšej ekonomickej integrácie v dejinách ľudstva" (Otmar Issing, pre FT), alebo supereuro, a Slovensko s dvoma možnosťami - Čierna Hora (snáď bližšia Miklošovi) a Koruna-Euro 1:1 (Sulíkom v nepríčetnosti navrhutý plán B). Peter Schutz hovorí o kríze demokracie. Nesmierne zväčšovanie sa verejného priestoru, vážny pokles zaujatosti verejným dianím a riedenie významu odbornosti vo verejnej diskusii. To sú fakty. Znamená to, že už niet východiska?

Dovolím si tvrdiť, že nádej máme. A možno to bude prekvapivé, ale popri všetkých ekonomických radách širokého spektra odborníkov, s ktorými nejde inak ako súhlasiť a určite budú potrebné (nutné), najviac by som vyzdvihol inú skutočnosť, a síce potrebu silného politického leadershipu.

To je to čo tu v poslednej dobe najviac chýba. Trhy neupokojí z "vizionára na funkcionára" (M. M. Šimečka) degradovaný Barack Obama. Ani bojazlivá a nerozhodná slabučká Angela Merkelová ovládaná raz predstieraním pochopenia európskej myšlienky, inokedy aktuálnou verejnou mienkou. Dva najväčšie narcisy v európskom kotlíkovom guláši? Sám sebou večne preceňovaný Nicolas Sarkozy, riešiaci všetko od Líbye cez Atény až po svojich pravdepodobných oponentov v prezidentských voľbách. A v škandáloch a dlhoch sa topiaci Silvio Berlusconi. David Cameron tiež povedzme nezdieľa európske nadšenie Tonyho Blaira a dosť problémov má aj doma (kvôli kríze dovolenku neprerušil).

Prečo ale chodiť ďaleko. V Prahe vratkými krokmi vládne skúsenosti zbierajúci Petr Nečas. A to, kto reálne vládne na Slovensku je čiastočne situačná improvizácia a čiastočne verejné tajomstvo. Čo sa ale dá povedať s určitosťou je, že to nebude rozhodný stratég s prirodzenou autoritou.

Európa mala veľkých politikov. Prirodzene charizmatických, kreatívnych, inteligentých, tvorcov prostredia, osobností s autoritou. Teraz takých znova veľmi potrebuje.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?